SZLAKI TURYSTYCZNE

Okolice Samsonowa, a szczególnie Puszcza Świętokrzyska posiada dużą sieć leśnych dróg i ścieżek, po których prowadzą znakowane szlaki turystyczne doskonale nadające się do krótszego lub dłuższego wędrowania. Gospodarze służą radą i pomocą w zaplanowaniu takich wycieczek, możemy również potwierdzić punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Najbardziej atrakcyjny oznakowany czerwonym kolorem to główny szlak świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego o długości 105 km prowadzący z Kuźniaków do Gołoszyc. Umożliwia zapoznanie się z najwyższymi pasmami górskimi, kilkoma rezerwatami, częścią Suchedniowsko–OblęgorskiegoParku Krajobrazowego, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i Jeleniowskim Parkiem Krajobrazowym. Prowadzi przez najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 m n.p.m.). Z Samsonowa dojście do szlaku przez łąki i las ( najlepiej z mapą topograficzno–turystyczną Okolice Kielc 1: 50 000 ) to około 2,5 km (do stacji PKP Tumlin). Można również dojechać busem lub autobusem MPK nr 32 z Samsonowa do Tumlina (ok. 4 km). Przystanek na górce przy szkole, niedaleko kościoła parafialnego znajduje się bezpośrednio na szlaku, skąd można rozpocząć wędrówkę w dwóch kierunkach

Szlak zielony Zagnańsk – Bliżyn o długości 26 kilometrów przebiega w odległości ok.2km od naszego gospodarstwa. Można do niego dojść drogą w kierunku Zagnańska (ewentualnie dojechać busem) do Janaszowa , skąd za znakami przez Jasiów w rozległe kompleksy leśne Puszczy Świętokrzyskiej. Gospodarze polecają jednak dojście przez łąki (częściowo własne) miedzami do Janaszowa (wg mapy Okolice Kielc przez szczyt 332,6), na skrzyżowaniu drogi z Bartkowa w lewo za znakami ścieżki rowerowej do Janaszowa, gdzie spotkanie z zielonymi znakami. Nasza propozycja dojścia (ok.2 km) jest atrakcyjna ze względu na piękne widoki Pasma Oblęgorskiego, Wzgórz Tumlińskich i Wzgórz Kołomańskich. Ze ścieżek śródpolnych widać znaczną część Puszczy Świętokrzyskiej. Punktem wyjścia jest tylna brama naszego gospodarstwa. Sam szlak zielony jest atrakcyjny ze względu na puszczańskie otoczenie i możliwość podglądania życia lasu. Brak natomiast miejsc widokowych. Rekompensatą są dwa bardzo znane rezerwaty przyrody – Świnia Góra i Dalejów, a także okazja spotkania dzikich zwierząt na szlaku. Powrót do Samsonowa bezpośrednim busem z Bliżyna, ewentualnie do Skarżyska – Kamiennej skąd pociągiem do stacji PKP Tumlin, ewentualnie Zagnańsk (dość częste połączenie).

Żółty szlak Końskie – Serbinów o długości ok. 40 km zapoznaje z leśnym otoczeniem doliny rzeki Krasnej, będącej cennym siedliskiem zwierząt, szczególnie ptaków (ok.120 gatunków). Dojazd do szlaku busem do miejscowości Szałas (ok.6 km) lub dojście piesze do puszczańskiej, urokliwej wioski Długojów (ok. 5 km). Powrót z Krasnej lub Końskich busem do Kielc, skąd busem lub MPK nr 32 do Samsonowa (możliwa przesiadka w Miedzianej Górze). Ze względu na częstotliwość kursowania autobusów zalecamy odbywanie wędrówek połączonych z dojazdami w dni powszednie, a w razie jakichkolwiek komplikacji kontakt z gospodarzami.


Zapraszamy do naszego gospodarstwa i życzymy wiele radości i wrażeń z wędrówek szlakami turystycznymi Gór Świętokrzyskich